YUNANİSTAN VİZESİ

Yunanistan Vizesi Gerekli Evrak Listesi, Vize Formu, Vize Dilekçe Örnekleri, Vize Türleri, Vize Ücreti, Vize Nasıl Alınır? Kaç Günde Çıkar?

DİĞER ÜLKELER

Yunanistan Vizesi Bayrak

Yunanistan Ankara Büyükelçiliği

Adres: Zia Ur Rahman Cad., No: 9-11, 06700 G.O.P., Ankara
Tel: 0(312) 448 22 49
Fax: 0(312) 446 31 91

Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğu

Adres: Turnacıbacı Sokak 32 Kapı Numarası 22, Beyoğlu 80072,  İstanbul
Tel: 0(212) 393 82 90

YUNANİSTAN VİZESİ İÇİN GENEL BİLGİLER

Yunanistan Vize Başvurularınız için size en uygun güncel gerekli evrakları listesini öğrenebilir, Vize Formları ve  Vize Dilekçe örneklerini temin edebilirsiniz. Ayrıca Yunanistan Vizesi kaç günde çıkar?  Yunanistan Vize Türleri nelerdir? Yunanistan Vize Ücreti ne kadar? Uzun Süreli Yunanistan Vizesi Nasıl alınır? gibi sorulara cevap bulabilirsiniz.

Vize Hizmet Merkezi aracı bir kurumdur. Tüm başvuruların incelenmesi ve vize kararları Yunanistan Başkonsolosluğu tarafından gerçekleştirilir. Vize Hizmet Merkezi personelinin, Yunanistan Başkonsolosluğu ’nun alacağı karar üzerinde hiçbir etkisi yoktur.

Ücretsiz Vize Destek Hattı  0212 268 12 23

Yunanistan Hakkında Genel Bilgiler

Yunanistan’a iş, tatil, eğitim ya da başka herhangi bir sebeple gitmek isteyen Türk vatandaşlarının Yunanistan vizesi ve Schengen vizesi sahibi olmalıdırlar. Türkiye’ye yakınlığı tarihi ve doğal güzelliğiyle ilgi çeken Yunanistan Türk vatandaşlarının sık ziyaret ettiği noktalardan biridir. Yunanistan Avrupa Birliği üyesi olduğu için Yeşil Pasaport ve diplomatik pasaport sahibi Türk vatandaşları vizesiz ziyarette bulunabilirler ve 180 gün içinde 90 gün Yunanistan sınırları içinde kalabilirler. Ancak yeşil pasaport dışında başka herhangi bir pasaport sahibi olan vatandaşlar Yunanistan’a giriş nedenini konsolosluğa bildirerek Yunanistan vizesi almak zorundadırlar.

Ayrıca pasaportunda KKTC giriş çıkış kaşesi olanların başvurusu kabul edilmemekte olup pasaportunu değiştirmeleri gerekmektedir.

Vize Türleri

Yunanistan vize işlemleri alınmak istenen vize türüne göre değişiklik göstermektedir. Türk vatandaşları ve Türkiye’de uzun süreli oturma iznine sahip olan vatandaşlar turistik seyahat amaçlı vize işlemlerini ‘turist vizesi’ adı altında Yunan vize başvuru merkezlerine müracaat ederek alabilirler.

Yunanistan’a iş görüşmesi konferans, toplantı gibi sebeplerle gitmek isteyen vatandaşlar ise ‘Ticari Vize’ ye başvurmalıdırlar. Aynı şekilde ticari vize başvuruları da vize müracaat merkezlerinde gerçekleştirilir.

Yunanistan’a aile ya da arkadaş ziyareti için gitmek isteyen vatandaşlar ise ‘Yunanistan Aile Ziyareti vizesine başvurmalıdırlar. Eğitim amacıyla Yunanistan’da bulunacak kişiler ‘Yunan Eğitim Vizesi’ sahibi olmalılar. Ayrıca Erasmus ile eğitim alacak öğrenciler Erasmus Vizesi için Yunanistan Konsoloslukları ile iletişime geçmelidirler.

Yunanistan üzerinden geçerek herhangi başka bir ülkeye ziyaret edecek olan kişilerin Yunan Vize Başvuru Merkezlerine ‘Yunan Transit Vize’si için başvuru yapmaları gerekir. Yunanistan üzerinde gemi ile seyahat edecek olan vatandaşların ise ‘Yunan Gemici Vizesi’ için başvuruda bulunmaları zorunludur. Ayrıca Yunanistan seyahatinde şoför olarak bulunan kişilerinde ‘Yunanistan Şoför Vize’sine’ ihtiyaçları vardır.

Vize Ücreti

Yunanistan Vize başvuru ücretleri başvurulan vize türüne göre farklılık göstermektir. Turistik ve ticari seyahat gibi kısa süreli C tipi vize için 376 TL ücret alınmaktadır.

Gerekli Evrak Listesi

Başvuru sahipleri ilk Yunanistan Vizesi ve ya Schengen Vizesi başvurularında Yunanistan Vize işlemleri sorunsuz ilerleyebilmesi için kişiler parmak izi, biyometrik fotoğraf gibi bilgilerini iletmekle yükümlüdür. Eski tip Lacivert pasaportluların yaptıkları vize başvuruları kabul edilmez. Bordo pasaportlar ise son 10 yıl içinde alınmış olmalıdır. Pasaport geçerlilik süreleri ise Yunanistan seyahatinden geri dönüş yaptıktan sonra en az 3 ay geçerliliği olmalıdır. Yıpranmış ya da hasar görmüş pasaportlar başvuru esnasında kullanılamaz. Ayrıca vize basım için pasaport içinde yeterli miktarda boş sayfa bulunmalıdır. Konsolosluğun zorunlu tuttuğu belgeler güncel olmalıdır en fazla 3 ay için alınmış belgeler kabul edilir.

Yunanistan vize işlemleri için kullanılacak hesap bilgileri son 3 aylık süreçte hazırlanmış olmak üzere güncel olmalıdır. Kişinin banka hesabından en az 2000 ile 4000 TL arasında bir miktar para bulunmalıdır ve bu bilgiler banka görevlisi tarafından kaşeli ve ıslak imzalı olmalıdır aynı zamanda bu ıslak imzayı teyit etmek amacıyla banka özer sirküleri kullanılmalıdır.

Yunanistan Vize Başvuru Formu

Yunanistan vize başvuru formu konsolosluk tarafında en önemsenen belgelerden biridir. Vize başvuru esnasında kişinin yanında hazır bulunmalıdır. Vize başvuru Formu olmadan hiç kimse vize başvurusunda bulunamaz. Bu belge başvuru sahibi tarafından doldurulur ve en önemli nokta tüm sorulara doğru net ve samimi cevaplar verilmesidir. Form içinde ki gerçeğe uyumsuz ve çelişkili bilgiler vize reddine sebep olacaktır o yüzden başvuru formunu doldururken dikkatli olunması gerekir.

Yunanistan Vizesi Kaç Günde Çıkar

Vizeye Başvurulan günden itibaren 5 ile 7 gün arasında konsolosluk tarafından bir sonuca bağlanmaktır.

Vize Dilekçe Örnekleri

Yunanistan’a seyahat etmek isteyen kişiler konsolosluğa hitaben seyahat sebeplerini, kaç gün kalacaklarını ayrıntılı belirten bir vize talep dilekçesi yazmak zorundalar. Dilekçe, seyahat başlangıç ve bitiş tarihi, konaklamanın nerede ve nasıl yapılacağı ve hastalık kaza gibi durumlarda masrafların nasıl karşılanacağını içermelidir.

Uzun Süreli Vize Nasıl Alınır?

Yunanistan için uzun süreli vize alınması konusunda karar Yunanistan Ankara Büyükelçiliği, Yunanistan Konsolosluğu ve Yunanistan Başkonsolosluğudur. Genel anlamda uzun süreli Schengen vizesi alabilmek için vizenizi sürekli olarak aynı ülkeden alıp ağırlıklı olarak bu ülkeye seyahat etmeniz önemlidir. Acenta temsilcileri size bu konuda daha ayrıntılı bilgi verecektir.

KOSMOS VİZE HİZMETLERİ

Kosmos Vize Hizmetleri İstanbul’da veya çevresinde yaşayan ve Yunanistan’a (Schengen) giriş yapmak amacıyla vize başvurusunda bulunmak isteyenlere yardımcı olmak amacıyla kurulmuş bir firmadır. Kurumumuz Sizin adınıza Kosmos Vizeye Başvurusu yapmaya tam yetkilidir.