AMERİKA VİZESİ

Amerika Vizesi Gerekli Evrak Listesi, DS 160 Vize Formu, Türkçe ve İngilizce Vize Dilekçe Örnekleri, Vize Türleri, Vize Ücreti, Vize Nasıl Alınır? Kaç Günde Çıkar?

DİĞER ÜLKELER

Amerika Vizesi Bayrak

DS-160 Vize Formu

Amerika Ankara Büyükelçiliği

Adres: Atatürk Bulvarı No:110 Kavaklıdere / Anakara
Tel: 0(312) 455 5555
Fax: 0(312) 466 15 86

Amerika İstanbul Başkonsolosluğu

Adres: İstinye Mah., Kaplıcalar Mevkii, No:2, İstinye / İSTANBUL
Tel: +90 (212) 335 9000
Web: http://istanbul.usconsulate.gov

AMERİKA VİZESİ İÇİN GENEL BİLGİLER

Amerika Vize Başvurularınız için size en uygun güncel gerekli evrakları listesini öğrenebilir, DS-160 Vize Formu ve  Türkçe ve İngilizce Vize Dilekçe örneklerini temin edebilirsiniz. Ayrıca Amerika Vizesi kaç günde çıkar?  Amerika Vize Türleri nelerdir? Amerika Vize Ücreti ne kadar? 10 Yıllık Amerika Vizesi Nasıl alınır? gibi sorulara cevap bulabilirsiniz.

Vize Hizmet Merkezi aracı bir kurumdur. Tüm başvuruların incelenmesi ve vize kararları Amerika Başkonsolosluğu tarafından gerçekleştirilir. Vize Hizmet Merkezi personelinin, Amerika Başkonsolosluğu ’nun alacağı karar üzerinde hiçbir etkisi yoktur.

Ücretsiz Vize Destek Hattı  0212 268 12 23

AMERİKA VİZESİ HAKKINDA GENEL BİLGİLER

Amerika vizesi Amerika’ya seyahat edecek olan Bordo Pasaport (Umuma Mahsus), Yeşil Pasaport (Hizmet), Gri Pasaport (Hususi) ve Siyah Pasaport (Diplomatik) sahibi Türk vatandaşlarının alması gereken vizedir.

Amerikalı yetkililer vize verme aşamasında son derece titiz davranır. Vize talep eden kişinin ülkeye dönmesi için yeterli sebebi olması, Bir kurumda çalışıyor olması veya sabit bir gelirinin olması, başvuru sahibinin yasal bir sorunu olmaması halinde vize almasına yardımcı olarak görülebilir.

Amerika vize başvuru sürecinde vize mülakatı aşaması bulunmaktadır. Ancak aşağıdaki kriterleri taşıyan başvuru sahiplerinin mülakata gelmesini gerek olmayıp başvurunuzu acentemiz direkt olarak yapabilmektedir.

14 yaşın altındaki başvuru sahipleri

Ebeveynlerden herhangi birinin aynı türde geçerli ABD vizesi olması gerekmektedir.

79 yaşın üstündeki başvuru sahipleri

Başvuru yapılan tarihte başvuru sahibinin 80 yaşına girmiş olması gerekmektedir.

Vizesini yenileyen başvuru sahipleri

Aşağıdaki kriterlere uyan ve B-1/B-2 veya C-1/D vizelerini yenilemek isteyen başvuru sahipleri vize görüşmesine gelmeden başvuru yapabilirler:

Başvuru sahibi Küba, Irak, İran,Libya, Kuzey Kore, Somali, Sudan, Suriye, Venezuela ve ya Yemen vatandaşı olmamalı ve Türkiye’de daimi olarak ikamet ediyor olmalı;
Ankara ABD Büyükelçiliği ya da İstanbul Başkonsolosluğu’nda 10 parmak izi alınmış olmalı; (1 Mayıs 2007’den sonra);
Bir önceki vize halen geçerli olmalı ya da bitiş tarihi üzerinden henüz 12 ay geçmemiş olmalı;
İsim, doğum yeri ve doğum tarihi gibi kimlik bilgileri değişmemiş olmalı;
Önceki vize için kayıp/çalıntı bildirimi yapılmamış olmalı;
Daha önceki vize başvuruları idari işleme tabi tutulmamış olmalı.

 

AMERİKA’DAN 10 YILLIK VİZE NASIL ALINIR?

Vize süresi konusunda Amerika diğer ülkeler gibi katı kuralları yoktur. Eğer vize alabilmek gerekli şartları sağladıysanız Konsolosluk yetkilileri genellikle 10 Yıl süre ile geçerli bir vize verecektir. Sadece 14 Yaşın altındaki başvuru sahipleri için daha kısa süreli bir vize verilebilmektedir.

AMERİKA VİZESİ GEREKLİ EVRAK BİLGİSİ

Vize başvurusu için gerekli evraklar dönemsel olarak farklılıklar gösterebilir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının öncelikli olarak DS 160 vize başvuru formunu online ortamda doldurup biometrik fotoğrafını forma yüklemesi gerekmektedir. İstenilen vize türü ve Mesleki durumunuza göre gerekli olan evraklarda değişmektedir. Amerika Konsolosluğu vize için başvuran kişilerin yapacakları olan seyahatin amacını, konaklama yapacağı yeri, tüm masrafları karşılayabilecek olmasını, tekrardan geri dönüş yapacağı ile ilgili tüm bilgi ve belgelerin ibraz edilmesini ister. Amerika Vizesi için gerekli olan detaylı evrak listesine ulaşmak için Vize Türünüzü seçmeniz yeterlidir. Arzu ederseniz vize temsilcilerimizi arayabilir gerekli bilgileri size göndermelerini isteyebilirsiniz.

AMERİKA VİZESİ KAÇ GÜNDE ÇIKAR ?

Amerika’ya Göçmen Olmayan Vize Kategorisi için yapılan başvuruların sonucu almış olduğunuz randevu tarihinden sonra yaklaşık olarak 3 iş gün içinde sonuçlanır. Amerika vizesi başvurusundan sonra bazı durumlarda Yetkililer İdari soruşturmada bulunmak üzere ilave bilgilerin talep edildiği ek bir form ile bilgi talebinde bulunabilir. Bu durumda süreç biraz daha uzayabilir.

AMERİKA DS 160 VİZE FORMU NASIL DOLDURULUR?

Amerika DS 160 Vize formu online ortamda doldurulması ve biometrik fotoğrafınızın forma yüklenmesini gerektiren online bir formdur. Vize Temsilcilerimiz sizlerin adına formu doldurup başvurunuzu yapmak için gerekli yönlendirmeleri en doğru şekilde yapacak bilgi ve birikimi sahiptir. Destek almak için bizleri arayabilirsiniz.

AMERİKA VİZE RANDEVUSU NASIL ALINIR?

Amerika Vize Randevusu DS 160 Vize Formunuzda bulunan başvuru numarası ile online olarak alınmaktadır. Randevu öncesinde vize ücretinin kredi kartı ile ödenmesi talep edilir.

AMERİKA VİZE DİLEKÇE ÖRNEĞİ

Amerika Vize başvurunuzda ihtiyacınız olan Türkçe veya İngilizce Vize Dilekçe Örneği için sayfamızdaki örnekleri kullanabilirsiniz. Ya da Vize Temsilcilerimizi arayarak size dilekçe konusunda destek olmalarını isteyebilirsiniz.

AMERİKA VİZE TÜRLERİ

Amerika Vizeleri Göçmen ve Göçmen olmayan vize türleri olarak 2 ana başlıktan oluşur. Turistik Gezi ve İş amaçlı yapılacak gezilerde Göçmen olmayan B1/B2 Ticari veya Ziyaret Amaçlı vize kategorisi seçilmelidir.

GÖÇMEN OLMAYAN VİZE KATEGORİLERİ

(A, G, NATO) Diplomatik ve Resmi Vizeler
B1/B2 İş, Turizm, Tıbbi Tedavi amaçlı seyahat Vizesi
(C) ABD’den Transit Geçiş
(D) Mürettebat Vizesi
(E1/E2/E3) Tüccar / Yatırımcı Vizesi
(F/M) Akademik Eğitim veya Dil Öğrencisi / Mesleki veya Akademik Olmayan Eğitim Vizeleri
(J) Değişim Programı
(H, L, O, P, Q, R) Geçici İşçi /Çalışma veya Staj Vizesi
(I) Basın Mensubu ve Gazeteciler

AMERİKA VİZE ÜCRETİ

Amerika Vize başvurusu yapan Türk Vatandaşları resmi olarak belirlenmiş olan vize harcını ödemesi zorunludur. Vize Harçları başvuru yapılacak vize kategorisine göre değişkenlik göstermektedir. Vize başvurusu için ödenen harç bedeli vize başvurunuzun olumsuz sonuçlanması durumunda iade edilmez.

$160 USD

(B) Ziyaretçi: İş, Turizm, Tıbbi Tedavi
(C) ABD’den Transit Geçiş.
(D) Mürettebat Vizesi
(F) Akademik Öğrenci
(M) Mesleki/Akademik Olmayan Öğrenci
(I) Basın Mensubu veya Gazeteci
(J) Değişim Programı
(TD/TN) NAFTA Vizeleri
(T) İnsan Kaçakçılığı Mağduru
(U) Suç Faaliyeti Mağduru

$190 USD

(H) Geçici İşçi/Çalışan veya Stajyerler
(O) Olağanüstü Yetenekleri Olan Kişiler
(P) Sporcular, Sanatçılar ve Göstericiler
(Q) Uluslararası Kültürel Değişim Programı
(R) Dini Görevli
(L) Şirket İçi Transfer

$205 USD

(E1) Anlaşmalı Tüccar
(E2) Anlaşmalı Yatırımcı
(E3) Avustralyalı Özel İşçi

$265 USD

(K) ABD Vatandaşının Nişanlısı veya Eşi