İSVİÇRE VİZESİ

İsviçre Vizesi Gerekli Evrak Listesi, Vize Formu, Vize Dilekçe Örnekleri, Vize Türleri, Vize Ücreti, Vize Nasıl Alınır? Kaç Günde Çıkar?

DİĞER ÜLKELER

İsviçre Vizesi Bayrak

Vize Başvuru Formu

İsviçre Ankara Büyükelçiliği

Adres: Atatürk Bulvarı No. 247 06680 Kavaklıdere/ Ankara
Tel: 0(312) 457 31 00
Fax: 0(312) 467 11 99

İsviçre İstanbul Başkonsolosluğu

Adres: 1. Levent Plaza A Blok Kat 3 Büyükdere Cad. No. 173 34394 Levent- İstanbul
Tel: 0(212) 283 12 82

İSVİÇRE VİZESİ İÇİN GENEL BİLGİLER

İsviçre Vize Başvurularınız için size en uygun güncel gerekli evrakları listesini öğrenebilir, Vize Formları ve  Vize Dilekçe örneklerini temin edebilirsiniz. Ayrıca İsviçre Vizesi kaç günde çıkar?  İsviçre Vize Türleri nelerdir? İsviçre Vize Ücreti ne kadar? Uzun Süreli İsviçre Vizesi Nasıl alınır? gibi sorulara cevap bulabilirsiniz.

Vize Hizmet Merkezi aracı bir kurumdur. Tüm başvuruların incelenmesi ve vize kararları İsviçre Başkonsolosluğu tarafından gerçekleştirilir. Vize Hizmet Merkezi personelinin, İsviçre Başkonsolosluğu ’nun alacağı karar üzerinde hiçbir etkisi yoktur.

Ücretsiz Vize Destek Hattı  0212 268 12 23

İSVİÇRE VİZESİ HAKKINDA GENEL BİLGİLER

İsviçre vizesi İsviçre’ya seyahat edecek olan Bordo Pasaport (Umuma Mahsus) sahibi Türk vatandaşlarının alması gereken vizedir. Siyah (Diplomatik), Gri (Hizmet) ve Yeşil (Hususi) pasaport sahiplerinin 6 ay içerisinde 90 günü aşmayan seyahatleri için vize başvurusu yapmasına gerek yoktur. İsviçre aynı zamanda Avrupa’nın Schengen bölgesine dahil olup daha önce Schengen vize almış ve geçerliliğini koruyan vize sahipleri için tekrardan vize alınmasına gerek olmayan ortak vize sistemine dahildir. Ancak daha önce almış olduğunuz Schengen vizesini farklı bir ülkenin vizesi ise öncelikle vize almış olduğunuz ülkeye seyahat ettikten sonra İsviçre seyahatinizde kullanabilirsiniz.

Yetkilileri vize verme aşamasında son derece titiz davranır. Vize talep eden kişinin ülkeye dönmesi için yeterli sebebi olması, Bir kurumda çalışıyor olması veya sabit bir gelirinin olması, dönüş biletlerinin ibraz edilmesi ve başvuru sahibinin yasal bir sorunu olmaması halinde vize almasına yardımcı olarak görülebilir.

25 Eylül 2014´ten beri Schengen vize başvurusunda 12 yaşını doldurmuş başvuru sahiplerinden parmak izi alınması gerekmektedir. Parmak izi alımı için her başvuru sahibinin Acente Personelimizle birlikte vize başvurusu esnasında şahsen vize şubesine gelmesi gerekmektedir. Verilen parmak izleri 5 yıl geçerli olup bu süre boyunca tekrar parmak izi alımı için gelmeleri gerek yoktur. Bu durumda Yetkili Vize Merkezi olarak sizler adınıza başvurunuzun tüm adımlarını biz yürütebiliriz.

İSVİÇRE’DAN UZUN SÜRELİ SCHENGEN VİZESİ NASIL ALINIR?

Vize süresi konusunda en prensipli ülkelerden biri İsviçre’dır. Vize Bölümü yetkilileri Vize süresini belirlerken geçmiş de almış olduğunuz Schengen vizeleri ile vizeyi almış olduğunuz ülkeye seyahat etmenize çok önem gösterir. Schengen vizesini almış olduğunuz ülkeye seyahat ettikten sonra diğer schengen ülkelerini seyahat etmeniz vizeyi yetkililerin istemiş olduğu gibi kullanmış olduğunuz anlamına gelir. Buna istinaden de yetkililer vizenizi süresini sırasıyla uzatmaya devam eder. Acentemiz bu konuda uzmanlaşmış olup vize sürenizin sürekli uzun olması konusunda sizleri doğru bir şekilde yönlendirmektedir. Daha detaylı bilgi almak için acente temsilcilerimizi arayabilirsiniz.

İSVİÇRE VİZESİ GEREKLİ EVRAK BİLGİSİ

Vize başvurusu için gerekli evraklar dönemsel olarak farklılıklar gösterebilir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının öncelikli olarak vize başvuru formunu online olarak doldurup ardından randevusunu planlayarak almak istediği vize türüne göre evrakları hazırlaması gerekir. Çünkü istenilen vize türü ve Mesleki durumunuza göre gerekli olan evraklarda değişmektedir. Vize başvurusunda kullanılacak olan başvuru formu İsviçre resmi dillerinden birinde olmak üzere tamamı dolacak şekilde hazırlanıp ibraz edilmesi gerekmektedir. İsviçre Konsolosluğu vize için başvuran kişilerin yapacakları olan seyahatin amacını, konaklama yapacağı yeri, tüm masrafları karşılayabilecek olmasını, tekrardan geri dönüş yapacağı ile ilgili tüm bilgi ve belgelerin ibraz edilmesini ister. İsviçre Vizesi için gerekli olan detaylı evrak listesine ulaşmak için Vize Türünüzü seçmeniz yeterlidir. Arzu ederseniz vize temsilcilerimizi arayabilir gerekli bilgileri size göndermelerini isteyebilirsiniz.

İSVİÇRE VİZESİ KAÇ GÜNDE ÇIKAR ?

İsviçre’ya kısa süreli ziyaretler için yapılan başvuruların sonucu yaklaşık olarak 7 ila 15 iş gün içinde sonuçlanır. İsviçre vizesi için istenen evrakları tam olarak hazır etmiş başvuru sahiplerinden süreç içerisinde ilave evrak talep edilebileceği gibi yüz yüze görüşme de istenebilir. Bu durumda süreç biraz daha uzayabilir.

İSVİÇRE VİZE FORMU

İsviçre vizesi almak isteyenlerin başvuru formunu İsviçre’nin resmi dillerinde doldurması zorunludur. Temsilcilerimiz sizlerin adına Vize Başvuru formunuzu ücretsiz olarak doldurmaktadır.

İSVİÇRE VİZE DİLEKÇE ÖRNEĞİ

İsviçre Vize başvurunuzda ihtiyacınız olan Ticari Vize Dilekçe Örneği ve Turistik Vize Dilekçe Örnekleri için aşağıdaki örnekleri kullanabilirsiniz. Ya da Vize Temsilcilerimizi arayarak size dilekçe konusunda destek olmalarını isteyebilirsiniz.

İSVİÇRE VİZE TÜRLERİ

  1. Ticari veya Fuar Vizesi
  2. Turistik Vize
  3. Aile veya Arkadaş Ziyareti Vizesi
  4. Eğitim, Kültürel veya Sportif Etkinlik Amaçlı Vize

İSVİÇRE VİZE ÜCRETİ

İsviçre Vize başvurusu yapan Türk Vatandaşları resmi olarak belirlenmiş olan vize harcını ödemesi zorunludur. Schengen ülkelerinde genel olarak bu harç ücreti 85 Euro’ dur.  Ayrıca 12 yaşından küçük başvuru sahipleri vize harcı ödemelerini gerek olmayıp sadece TLS Contact aracı kurum ücretini ödemeleri gerekir. Vize başvurusu için ödenen harç bedeli vize başvurunuzun olumsuz sonuçlanması durumunda iade edilmez.

TLS CONTACT

TLS Contact, yalnızca İsviçre Büyükelçilik/Konsoloslukları ve İngiltere Başkonsolosluğundan alınacak vizeler için yetkilendirilmiş geçerli bir aracı kurumdur. Firmamız sizin adınıza TLS Contact kurumuna İsviçre Vize Başvurusu yapmaya ve takip etmeye tam yetkili akredite bir seyahat acentesidir.