İTALYA VİZESİ

İtalya Vizesi Gerekli Evrak Listesi, Vize Formu, Vize Dilekçe Örnekleri, Vize Türleri, Vize Ücreti, Vize Nasıl Alınır? Kaç Günde Çıkar?

DİĞER ÜLKELER

İtalya Vizesi Bayrak

İtalya Ankara Büyükelçiliği

Adres: Atatürk Bulvarı, No:118, 06680, Kavaklıdere- Çankaya / ANKARA
Tel: 0(312) 457 42 00
Fax: 0(312) 457 42 80

İtalya İstanbul Başkonsolosluğu

Adres: Boğazkesen Caddesi ,Tom Tom Kaptan Sok., No:5, 34433, Tophane-Beyoğlu / İSTANBUL
Tel: 0(212) 243 10 24

İTALYA VİZESİ İÇİN GENEL BİLGİLER

İtalya Vize Başvurularınız için size en uygun güncel gerekli evrakları listesini öğrenebilir, Vize Formları ve  Vize Dilekçe örneklerini temin edebilirsiniz. Ayrıca İtalya Vizesi kaç günde çıkar?  İtalya Vize Türleri nelerdir? İtalya Vize Ücreti ne kadar? Uzun Süreli İtalya Vizesi Nasıl alınır? gibi sorulara cevap bulabilirsiniz.

Vize Hizmet Merkezi aracı bir kurumdur. Tüm başvuruların incelenmesi ve vize kararları İtalya Başkonsolosluğu tarafından gerçekleştirilir. Vize Hizmet Merkezi personelinin, İtalya Başkonsolosluğu ’nun alacağı karar üzerinde hiçbir etkisi yoktur.

Ücretsiz Vize Destek Hattı  0212 268 12 23

İtalya Vize İşlemleri

İtalya Hakkında Genel Bilgileri

İtalya vizesi işlemleri için Schengen ülkesi olan İtalya ya kısa süreli seyahat amaçlı giden misafirlerin kalma süreleri doksan gün olup bu süre zarfı içinde geçerli olan vize için başvuru yapabilmektedirler. İtalya vizesi almak için aracı kurum mevcut olmakta olup İDATA aracı kurum yardımıyla randevu işlemleri ve vize tamamlama işlemleri kolayca halledilmektedir. Acentemiz sizlerin adına bu işlemleri yapmaya tam yetkilidir.

Randevu işlemleri internet üzerinden online olarak yapılabileceği gibi aracı kurum vasıtası ile de yapılabilmektedir. İtalya vizesi işlemleri boyunca tüm evrakların istenilen özellikler ile hazırlanması ve randevu gününe kadar tamamlanması önem arz etmektedir. Ayrıca İtalya vize işlemleri için parmak izi uygulaması gerekmekte olup bu uygulama sayesinde beş yıl boyunca herhangi bir schengne vize başvurusunda tekrar parmak izi verilmesine gerek bulunmamaktadır.

İtalya Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

İtalya vize işlemleri  için vize başvuru formu doldurulması gerekmekte olup bu formu sayfamızdan elde etmek mümkündür.

-Pasaport gerekmekte olup pasaportun son iki sayfasının mutlaka boş olması ve en az Bir yıllık geçerlilik süresinin bulunması önemlidir..
-Kimlik fotokopisi,
-Seyahat sigortası yapılmış olması gerekmekte ve bunun aslının belgelendirilmesi istenmektedir. İsterseniz acentemizden sigorta satın alabilirsiniz.
-Uçak bileti ya da bunun belgelendirilmesi,
-Seyahat sırasında gidilecek yerler ve konaklanacak merkezlerinde gösterildiği bir seyahat planı sunulmak zorunda,
-Vize dilekçesi seyahat durumunu da açıklayıcı bir şekilde yazılması gerekiyor,
-Seyahat edecek kişinin maddi durumunu belgelendirmesi
-Ayrıca çalışanlar ve iş yeri sahipleri tarafından gönderilenler için maaş bordrosu, sigorta dökümü, iş yeri vergi levhası, imza sirküleri, resmi gazete gibi bazı iş yeri belgeleri talep edilmektedir.
-Emekliler için ise emekli maaşı belgelendirmesi yapılması gerekmekte, iş yeri şirket sahipleri için ise imza sirküsü, vergi levhası, ticari sicil gazetesi, ticaret odası kaydı ve iş yeri mali durumunun belgelendirilmesi gerekmektedir.
-Reşit olmayanlar için ise velayeti altında bulunulan kişi tarafından izin verildiğinin noter onaylı belge ile belgelendirilmesi ve velayeti altında bulunulan kişinin mali durumunun belgelendirilmesi istenmektedir.
-Ayrıca çiftçiler için çiftçilik belgesi ve mali durumlarını belgelendirmeleri istenmektedir.

İtalya Vize Başvuru Formu ve Randevu

İtalya vize işlemleri için en az 15 gün önceden randevu alınması gerekmekte ve bu aşamada aracı kurumdan yardım alınması mümkün olabilmektedir. Randevu alındıktan sonra vize başvuru formu eksiksiz olarak doldurularak evrakların içine eklenmesi gerekmektedir. Temsilcilerimiz sizin adınıza ücretsiz olarak randevu alıp, vize formunuzu doldurmaktadır.

İtalya Vize Dilekçe Örnekleri

İtalya vize başvurusu yapılırken mutlaka dilekçe yazılması gerekmekte olup dilekçede seyahat planı ayrıntılı olarak anlatılmak zorundadır. Kişinin seyahati neden yaptığı ve ne kadar kalacağı giriş çıkış tarihlerinin ayrıntılı olarak yazılması gerekmektedir. Ayrıca işyeri sahipleri tarafından gönderilenler için iş yeri sahibinin adının soyadının ve imzasının bulunması gerekmekte ve işyerinin antetli kağıdına dilekçe yazılması gerekmektedir. Ticari amaçlı seyahat edenler dilekçelerini İngilizce olarak yazması zorunludur.

İtalya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İtalya vizesi işlemleri tamamlanma süreci 5 iş günü olup evraklar ile ilgili bir aksaklık çıkmadığı sürece kısa süre içinde sonuçlanmaktadır.

İtalya Uzun Süreli Vizesi Nasıl Alınır?

İtalya vize yetkilileri vize süreleri konusunda diğer schengen ülkesi temsilcilerine göre daha iyimserdir. Daha önce İtalya temsilciliklerinden almış olduğunuz schengen vizesiyle İtalya’ya seyahat etmeniz durumunda bir sonraki İtalya Schengen vize başvurunuzda vize sürenizin daha uzun olma ihtimali yüksektir. Temsilcilerimiz sizleri bu konuda doğru yönlendirme yapmaları konusunda uzmanlaşmış olup ücretsiz olarak destek alabilirsiniz.

İtalya Vize Türleri

İtalya vizesi türleri Schengen vizesi ve ulusal vize olmak üzere iki başlığa ayrılmaktadır. Ulusal vize İtalya’da uzun süre konaklama yapmak isteyen başvuru sahiplerinin tercih etmesi gereken vize türüdür. Schengen vizesi ise 6 aylık periyot içinde 90 günü aşmayan seyahatlerde kullanılan vize türüdür. İtalya Schengen vizesi kendi için aşağıdaki türlere ayrılmaktadır.

  1. Ticari İş veya Fuar amaçlı Vize
  2. Turistik Vize
  3. Akraba veya Arkadaş Ziyareti
  4. Eğitim, Kültür veya Sportif etkinlik vizesi
  5. Transit Vize
  6. Şoför Vizesi

İtalya Vize Ücreti

İtalya vize ücreti 85 Euro olup günlük döviz kuru üzerinde Türk Lirası olarak alınmaktadır. 12 Yaşından küçükler için sadece aracı kurum ücreti alınmaktadır.