ROMANYA VİZESİ

Romanya Vizesi Gerekli Evrak Listesi, Vize Formu, Vize Dilekçe Örnekleri, Vize Türleri, Vize Ücreti, Vize Nasıl Alınır? Kaç Günde Çıkar?

DİĞER ÜLKELER

Romanya Vizesi Bayrak

Vize Başvuru Formu

Romanya Ankara Büyükelçiliği

Adres: Bükreş Sok.No.4, 06680 Çankaya, Ankara
Tel: 0(312) 466 37 06
Fax: 0(312) 427 15 30

Romanya İstanbul Başkonsolosluğu

Adres: Yanarsu Sok. No:42, Narin Sitesi, Etiler- Beşiktaş, İstanbul
Tel: 0(212) 358 05 35
Fax: 0(212) 3558 05 17
Web: istanbul.mae.ro 

ROMANYA VİZESİ İÇİN GENEL BİLGİLER

Romanya Vize Başvurularınız için size en uygun güncel gerekli evrakları listesini öğrenebilir, Vize Formları ve  Vize Dilekçe örneklerini temin edebilirsiniz. Ayrıca Romanya Vizesi kaç günde çıkar?  Romanya Vize Türleri nelerdir? Romanya Vize Ücreti ne kadar? Uzun Süreli Romanya Vizesi Nasıl alınır? gibi sorulara cevap bulabilirsiniz.

Vize Hizmet Merkezi aracı bir kurumdur. Tüm başvuruların incelenmesi ve vize kararları Romanya Başkonsolosluğu tarafından gerçekleştirilir. Vize Hizmet Merkezi personelinin, Romanya Başkonsolosluğu ’nun alacağı karar üzerinde hiçbir etkisi yoktur.

Ücretsiz Vize Destek Hattı  0212 268 12 23

ROMANYA VİZESİ HAKKINDA GENEL BİLGİLER

Romanya vizesi Romanya’ya seyahat edecek olan Bordo Pasaport (Umuma Mahsus) sahibi Türk vatandaşlarının alması gereken vizedir. Siyah (Diplomatik), Gri (Hizmet) ve Yeşil (Hususi) pasaport sahiplerinin 6 ay içerisinde 90 günü aşmayan seyahatleri için vize başvurusu yapmasına gerek yoktur. Romanya aynı zamanda Avrupa’nın Schengen bölgesine dahil olmadığı halde daha önce Schengen vizesi almış ve geçerliliğini koruyan vize sahipleri için tekrardan vize alınmasına gerek olmayan kolaylıklar göstermektedir.  Ancak Romanya temsilciliklerinden alınmış vize ile Schengen ülkelerine seyahat edemezsiniz.

ROMANYA’DAN UZUN SÜRELİ VİZE NASIL ALINIR?

Romanya’da ticari iş amaçlı seyahatler haricinde ki tüm vize başvuruları kısa süreli çıkmaktadır. Ticari İş amaçlı yapılan vize başvurularında konsolosluk temsilcileri 1 yıla kadar uzun süreli vize vermektedir.

ROMANYA VİZESİ GEREKLİ EVRAK BİLGİSİ

Vize başvurusu için gerekli evraklar dönemsel olarak farklılıklar gösterebilir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının öncelikli olarak vize başvuru formunu doldurup ardından almak istediği vize türüne göre evrakları hazırlaması gerekir. Çünkü istenilen vize türü ve Mesleki durumunuza göre gerekli olan evraklarda değişmektedir. Vize başvurusunda kullanılacak olan başvuru formu Türkçe veya İngilizce olmak üzere 2 dilde istenilen yerlerin tamamı dolacak şekilde hazırlanıp ibraz edilmesi gerekmektedir. Romanya Konsolosluğu vize için başvuran kişilerin yapacakları olan seyahatin amacını, konaklama yapacağı yeri, tüm masrafları karşılayabilecek olmasını, tekrardan geri dönüş yapacağı ile ilgili tüm bilgi ve belgelerin ibraz edilmesini ister. Romanya Vizesi için gerekli olan detaylı evrak listesine ulaşmak için Vize Türünüzü seçmeniz yeterlidir. Arzu ederseniz vize temsilcilerimizi arayabilir gerekli bilgileri size göndermelerini isteyebilirsiniz.

ROMANYA VİZESİ KAÇ GÜNDE ÇIKAR ?

Romanya’ya kısa süreli ziyaretler için yapılan başvuruların sonucu yaklaşık olarak 5 iş gün içinde sonuçlanır. Romanya vizesi için istenen evrakları tam olarak hazır etmiş başvuru sahiplerinden süreç içerisinde ilave evrak talep edilebileceği gibi yüz yüze görüşme de istenebilir. Bu durumda süreç biraz daha uzayabilir.

ROMANYA VİZE FORMU ve RANDEVU İŞLEMLERİ

Romanya vizesi almak isteyenlerin başvuru formunu online ortamda olarak doldurması zorunludur. Sonrasın Konsolosluk temsilcileri randevunuzu mail olarak tarafınıza otomatik olarak bildirmektedir.

ROMANYA VİZE DİLEKÇE ÖRNEĞİ

Romanya Vize başvurunuzda ihtiyacınız olan Ticari Vize Dilekçe Örneği ve Turistik Vize Dilekçe Örnekleri için aşağıdaki örnekleri kullanabilirsiniz. Ya da Vize Temsilcilerimizi arayarak size dilekçe konusunda destek olmalarını isteyebilirsiniz.

ROMANYA VİZE TÜRLERİ

  1. Ticari veya Fuar Vizesi
  2. Turistik Vize
  3. Aile veya Arkadaş Ziyareti Vizesi
  4. Eğitim, Kültürel veya Sportif Etkinlik Amaçlı Vize

ROMANYA VİZE ÜCRETİ

Romanya Vize başvurusu yapan Türk Vatandaşları resmi olarak belirlenmiş olan vize harcı 60 Euro olup ödenmesi zorunludur.  Ayrıca 12 yaşından küçük başvuru sahipleri vize harcı ödemelerini gerek yoktur. Vize başvurusu için ödenen harç bedeli vize başvurunuzun olumsuz sonuçlanması durumunda iade edilmez.