İNGİLTERE VİZESİ

İngiltere Vizesi Gerekli Evrak Listesi, Vize Formu, Vize Dilekçe Örnekleri, Vize Türleri, Vize Ücreti, Vize Nasıl Alınır? Kaç Günde Çıkar?

DİĞER ÜLKELER

İngiltere Vizesi Bayrak

İngiltere Ankara Büyükelçiliği

Adres: Şehit Ersan Caddesi 46/A Çankaya ANKARA
Tel: 0(312) 455 33 44
Fax: 0(312) 455 33 52

İngiltere İstanbul Başkonsolosluğu

Adres: Meşrutiyet Caddesi No 34 Tepebaşı-Beyoğlu İSTANBUL
Tel: 0(212) 334 64 00
E-posta: ISTANvisainfo@fco.gov.uk

İNGİLTERE VİZESİ İÇİN GENEL BİLGİLER

İngiltere Vize Başvurularınız için size en uygun güncel gerekli evrakları listesini öğrenebilir, Vize Formları ve  Vize Dilekçe örneklerini temin edebilirsiniz. Ayrıca İngiltere Vizesi kaç günde çıkar?  İngiltere Vize Türleri nelerdir? İngiltere Vize Ücreti ne kadar? Uzun Süreli İngiltere Vizesi Nasıl alınır? gibi sorulara cevap bulabilirsiniz.

Vize Hizmet Merkezi aracı bir kurumdur. Tüm başvuruların incelenmesi ve vize kararları İngiltere Başkonsolosluğu tarafından gerçekleştirilir. Vize Hizmet Merkezi personelinin, İngiltere Başkonsolosluğu ’nun alacağı karar üzerinde hiçbir etkisi yoktur.

Ücretsiz Vize Destek Hattı  0212 268 12 23

İNGİLTERE VİZESİ HAKKINDA GENEL BİLGİLER

Büyük Britanya olarak da geçmekte olan İngiltere (Birleşik Krallık) vizesi İskoçya, Galler ve İngiltere’ye seyahat edecek olan Bordo (Umuma Mahsus), Gri (Hizmet) ve Yeşil (Hususi) Pasaport sahibi Türk vatandaşlarının alması gereken vizedir. Siyah (Diplomatik) pasaport sahiplerinin 6 ay içerisinde 90 günü aşmayan seyahatleri için vize başvurusu yapmasına gerek yoktur. Vize Bölümü yetkilileri vize verme aşamasında son derece titiz davranır. Vize talep eden kişinin ülkeye dönmesi için yeterli sebebi olması, Bir kurumda çalışıyor olması veya sabit bir gelirinin olması, dönüş biletlerinin ibraz edilmesi ve başvuru sahibinin yasal bir sorunu olmaması halinde vize almasına yardımcı olarak görülebilir.

İNGİLTERE’DAN UZUN SÜRELİ VİZESİ NASIL ALINIR?

İngiltere vizesi turistik amaçlı dahi olsun en az 6 aylık bir süre için alınır. Fakat bu süre 10 yıllık olarak da uzatılabiliyor. İngiltere de uzun süreli vize tamamen ödeme yapmış olduğunuz ücret ile alakalı olup ne kadar süreli vize istiyorsanız ona karşılık gelen ödemeyi yapmanız gerekmektedir.

İNGİLTERE VİZESİ GEREKLİ EVRAK BİLGİSİ

İngiltere vizesi almak isteyenler öncelikle ülkeye giriş amaçlarını belirlemelidir. Çünkü İngiltere vizesinin pek çok farklı çeşidi bulunuyor. Bu doğrultuda İngiltere vizesi gerekli evrak listesi de değişim gösterebiliyor. Örneğin Ticari vize başvurusu esnasında evrak listesine Birleşik Krallıktaki firmadan davet mektubu da eklenmelidir. Bunun dışında ortak İngiltere vizesi gerekli evrak listesi arasında vize talep dilekçesi, kimlik fotokopisi ve geçerliliği devam eden pasaport bulunmaktadır.

Evrak toplama süreci zaman zaman meşakkatli olsa da eksik tek bir evrak dahi olsa başvuru işleminin tamamlanmayacağını bilmekte yarar bulunuyor. Eksik ya da hatalı bir evrak bulunuyor ise yeniden randevu almak gerekebilir. Bu neden ile riske girmeden İngiltere vizesi gerekli evrak listesi eksiksiz tamamlanmalıdır.

Evrak teslimi esnasında parmak izi alma işlemi de yapılıyor. İngiltere vizesi alırken daha önce kullanılan bir pasaport bulunuyor ise mutlaka hazır bulundurulması gerekiyor. Ayrıca pasaportun en az 6 aylık bir geçerliliğinin bulunmasına da dikkat etmekte yarar bulunuyor. Ülkeye ticari amaçla giriş yapacak olan kişilerin son 3 aya ait maaş bordrolarını emekli olanlardan ise son 3 aya ait emekli maaş bordrosu istenmektedir. Ayrıca davet mektubunun da alınması gerekiyor.

İNGİLTERE VİZESİ KAÇ GÜNDE ÇIKAR ?

İngiltere’ya kısa süreli ziyaretler için yapılan başvuruların sonucu yaklaşık olarak 14 iş gün içinde sonuçlanır. Buna rağmen herhangi bir aksilikle karşılaşmamak için uçuş tarihinden en az 25 gün önce başvuru işlemlerini tamamlamakta yarar bulunuyor. İngiltere vizesi başvurusu işlemleri biraz karışık görünse de bizler yıllardır vize başvurularında her konuda sizlere yardımcı oluyoruz. Kısa bir süre içerisinde İngiltere vize işlemlerinin sonuçlanması ve herhangi bir aksilikle karşılaşmamak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İNGİLTERE VİZE FORMU

İngiltere vizesi almak isteyenlerin başvuru formunu İngilizce olarak online ortamda doldurması zorunludur. Temsilcilerimiz sizlerin adına Vize Başvuru formunuzu ücretsiz olarak doldurmaktadır.

İNGİLTERE VİZE DİLEKÇE ÖRNEĞİ

Vize başvurusunda en önemli noktalardan biri ise vize başvurusu esnasında konsolosluğa verilecek dilekçedir. Bu dilekçede ülkeye giriş amacı net ve açık bir dille anlatılmalıdır. Bunun için sayfamızda bulunan İngiltere dilekçe örneği inceleyebilirsiniz. Ya da Vize Temsilcilerimizi arayarak size dilekçe konusunda destek olmalarını isteyebilirsiniz.

İNGİLTERE VİZE TÜRLERİ

  1. Ticari veya Fuar Vizesi
  2. Turistik Vize
  3. Aile veya Arkadaş Ziyareti Vizesi
  4. Eğitim, Kültürel veya Sportif Etkinlik Amaçlı Vize

İNGİLTERE VİZE ÜCRETİ

İngiltere vizesi başvurusunda bulunacak olanların belli bir miktar ücret yatırmaları gerekiyor. Fakat tüm bu detaylardan önce mutlaka konsolosluk ya da büyükelçilikten randevu almak gerekiyor. Randevu almadan işlemlere devam etmeniz mümkün değil. Randevu alma işlemi ile birlikte gerekli olan evraklar da vize başvurusu yapacak olan kişilere bildiriliyor. İngiltere Vize başvurusu yapan Türk Vatandaşları resmi olarak belirlenmiş olan vize harcını ödemesi zorunludur. Vize başvurusu için ödenen harç bedeli vize başvurunuzun olumsuz sonuçlanması durumunda iade edilmez.